
A premium dual energy x-ray inspection system offering exceptional contamination detection in unpackaged products in a bulk flow format, inspecting up to 5,000 kg of product per hour.
Detect Hard-to-Find Contaminants
X53 detects hard-to-find contaminants in various applications, providing clear, precise inspection for complex bulk-food products.
Endless Application Versatility
The X53 Bulk Flow System works reliably for wet, dry, or frozen products across many applications, reducing false rejects effectively.
Increase Productivity
This feature provides constant monitoring of the inspection settings, displays any alteration and allows immediate restoration, so that the machine operates at its optimum capabilities.
ProdX - The Next Level in Product Safety
ProdX software saves you time and money by automating essential quality control processes. The safely stored data can help you grow your business in supporting regulatory compliance and brand protection by proving due diligence.
Global Service Support
A global network of service experts provide fast remote and on-site support. Our comprehensive service offer allows you to achieve regulatory compliance, high performance, and maximum uptime throughout the life cycle of your product inspection equipment.
Customizable for Various Applications
Fully customizable, the X53 encompasses easy front-opening design for access to the full inspection chamber and includes an integrated air-blast or flap reject. This design makes maintenance, cleaning, and bin removal and replacement quick and easy.
Product Validation Feature
This feature provides constant monitoring of the inspection settings, displays any alteration and allows immediate restoration, so that the machine operates at its optimum capabilities.
ProdX - The Next Level in Product Safety
ProdX software saves you time and money by automating essential quality control processes. The safely stored data can help you grow your business in supporting regulatory compliance and brand protection by proving due diligence.
Global Service Support
A global network of service experts provide fast remote and on-site support. Our comprehensive service offer allows you to achieve regulatory compliance, high performance, and maximum uptime throughout the life cycle of your product inspection equipment.
5-Year Generator Warranty
Minimize downtime and protect the most valuable part of your inspection system, the x-ray generator, for 5 years when you purchase it with a Standard or Comprehensive Care Package.
| IP Rating | IP56 IP65 IP69 |
| Connectivity | Ethernet OPC UA USB |
| Inspection Solution | X-ray Inspection |
| Max Product Width | 348mm |
| HMI | 15.6" Touchscreen |
| Packaging Type | Unpackaged |
| Cooling Method | Air Conditioner |
| Product Flow | Conveyor |
| X-ray Beams | Single vertical beam |
| X-ray Generator | 100 W, up to 84 kV, up to 1.2 mA Beryllium Tube |
| Inspection Application | Contamination Detection |
| Product Characteristic | Loose Flow |
| Industry | Chemical Food & Beverage Pharma & Biotech |
| Max Product Height | 200mm |
| Industry Segment | Agriculture and Bulk Foods Bakery and Confectionery Bulk Chemicals Cosmetics Dairy Fine and specialty chemicals Food Additives Meat & Poultry & Seafood Nutraceuticals Oils and Fats Pet Food and Animal Feed Pharma Ready Meals Snack Foods Sugar Starch and Yeast |
| X-ray Detector | Dual Energy, HiGain+ DE Technology |
| X-ray Emissions | < 1uSv/hr |
| Max Line Speed | 60 m/min |
| Max Throughput | 5000 kg/hr |
| Diode Size | 0.4 mm |