
The X3750 performs the inspection of glass containers at high line speeds up to 800 products per minute, providing outstanding detection sensitivity of physical contaminants in jars up to 130mm in diameter.
Unrivalled Glass-in-Glass Inspection
The X3750 offers optimum x-ray beam geometry, removing all inspection blind spots and resulting in unrivalled glass-in-glass detection in jars.
Increasing Detection Sensitivity
ContamPlus™ inspection algorithms repeatably optimize detection levels through an automatic learn process, tailoring inspection to each product.
Maximize Productivity
Adjustable guide rails facilitate quick and easy product set-up and consistent product presentation into the x-ray system, to maximize productivity.
High-speed Inspection
The X3750 is capable of inspecting and rejecting up to 1200 products per minute and can match your production speeds, maximizing manufacturing capabilities whilst removing faulty products from production.
Uphold Brand Integrity
In addition to the detection of physical contamination, the X3750 can also inspect for accurate fill levels and perform a range of product quality checks to identify sub-standard products.
Prove Due Diligence
Vision windows and illuminated tunnels increase visibility throughout the system and aid reject set-up, demonstrating full due diligence.
Achieve Hygiene Compliance
The X3750 encompasses the highest level of hygienic design with IP65 as the standard and an upgrade option to IP69.
Five Year Generator Warranty
Minimize your downtime and protect the most valuable and expensive part of your inspection system, the x-ray generator, for five years when purchased with a Standard or Comprehensive Care Package.
ProdX - The Next Level in Product Safety
ProdX software saves you time and money by automating essential quality control processes. The safely stored data can help you grow your business in supporting regulatory compliance and brand protection by proving due diligence.
Global Service Support
A global network of service experts provide fast remote and on-site support. Our comprehensive service offer allows you to achieve regulatory compliance, high performance, and maximum uptime throughout the life cycle of your product inspection equipment.
| IP Rating | IP55 IP65 |
| Compatible Software | ProdX |
| Connectivity | Ethernet OPC UA USB |
| Inspection Solution | X-ray Inspection |
| Max Product Width | 130mm |
| HMI | 15.6" Touchscreen |
| Packaging Type | Bottle Glass |
| Cooling Method | Air Conditioner & Radiator Pump |
| Product Flow | Conveyor |
| X-ray Beams | Single horizontal beam |
| X-ray Generator | 420 W, up to 84 kV, up to 5.0 mA Glass Tube |
| Inspection Application | Completeness Check Contamination Detection Fill level Check Integrity Check Mass Control Product-Trapped in Seal |
| Product Characteristic | Tall Rigid Containers |
| Industry | Chemical Food & Beverage Pharma & Biotech |
| Max Product Height | 260mm |
| Industry Segment | Bakery and Confectionery Beer, Wine and Other Alcoholic Beverages Bulk Chemicals Cosmetics Dairy Fine and specialty chemicals Food Additives Meat & Poultry & Seafood Nutraceuticals Oils and Fats Pet Food and Animal Feed Pharma Ready Meals Snack Foods Sugar Starch and Yeast Water and other Non-Alcoholic Beverages |
| X-ray Detector | Single Energy, HiGain Technology |
| Max Product Weight | 5 kg |
| X-ray Emissions | < 1uSv/hr |
| Max Line Speed | 100 m/min |
| Max Throughput | 800 ppm |
| Diode Size | 0.8 mm |