
A unique solution for inspecting individually wrapped food or pharmaceutical products at high line speeds. The X34C combines a short total footprint with an optimized focal distance to enhance detection of non-conforming products and reduce waste.
Compact Design to Maximise Line Space
At 700mm system length, this compact solution can be installed into the smallest of areas when space is a premium.
Precise Detection of Contaminants
An optimized focal distance for individual packs enhances detection levels, increases the probability of detection and reduces product waste.
Inspection at High Line Speeds
Designed to offer the highest levels of contamination detection in individually wrapped products at line speeds of up to 120 m/min.
Fast and Repeatable Product Changeovers
An easy-to-use interface makes product changeovers quick and machine operation easier to manage, removing the possibility of human errors and reducing the training needed to operate.
Reduce Product Waste
Inspection of individual packs rather than cases can assist with waste reduction and increase operational efficiencies. Removing one product earlier in the process prevents whole case or box rejections end of line.
Minimizing False Reject Rates (FRR)
Our proprietary ContamPlus™ software helps provide brand protection by reliably optimizing detection levels, to minimize false reject rates and reduce product waste according to your application.
Optimized Detection for Target Products
0.4mm diodes and a 100W Optimum Power Generator allows you to reach maximum detection sensitivity levels according to your individual product and packaging application.
Five Year Generator Warranty
Minimize your downtime and protect the most valuable and expensive part of your inspection system, the x-ray generator, for five years when purchased with a Standard or Comprehensive Care Package.
ProdX - The Next Level in Product Safety
ProdX software saves you time and money by automating essential quality control processes. The safely stored data can help you grow your business in supporting regulatory compliance and brand protection by proving due diligence.
Global Service Support
A global network of service experts provide fast remote and on-site support. Our comprehensive service offer allows you to achieve regulatory compliance, high performance, and maximum uptime throughout the life cycle of your product inspection equipment.
| IP Rating | IP55 IP65 |
| Compatible Software | ProdX |
| Connectivity | Ethernet OPC UA USB |
| Inspection Solution | X-ray Inspection |
| Max Product Width | 170 mm |
| HMI | 10.1" Touchscreen |
| Packaging Type | Cardboard Metalized Film Plastic |
| Cooling Method | Air Conditioner Passive fan assisted internal cooling |
| Product Flow | Conveyor |
| X-ray Beams | Single vertical beam |
| X-ray Generator | 100 W, up to 84 kV, up to 3.3 mA Beryllium Tube |
| Inspection Application | Clip Detection Completeness Check Contamination Detection Fill level Check Integrity Check Mass Control Product-Trapped in Seal |
| Product Characteristic | Small Individual Wrapped Products |
| Industry | Chemical Food & Beverage Pharma & Biotech |
| Max Product Height | 35 mm |
| Industry Segment | Bakery and Confectionery Beer, Wine and Other Alcoholic Beverages Bulk Chemicals Cosmetics Dairy Fine and specialty chemicals Food Additives Meat & Poultry & Seafood Nutraceuticals Oils and Fats Pet Food and Animal Feed Pharma Ready Meals Snack Foods Sugar Starch and Yeast Water and other Non-Alcoholic Beverages |
| X-ray Detector | Single Energy, HiQiQ2 Compact Technology |
| Max Product Weight | 500 g |
| X-ray Emissions | < 1uSv/hr |
| Max Line Speed | 120 m/min |
| Max Throughput | 750 ppm |
| Diode Size | 0.4 mm |