
The X3750 performs the inspection of glass containers at high line speeds up to 800 products per minute, providing outstanding detection sensitivity of physical contaminants in jars up to 130mm in diameter.
Detect a Wide Range of Contaminants
The X13 can detect glass, stone, bone, ceramics and many other materials.
Endless Application Versatility
The X13 bulk flow system reliably handles wet, dry, or frozen products across many applications, minimizing false rejects effectively.
Increase Productivity
An intuitive interface paired with a front-opening design provides easy access for cleaning and maintenance, for increased uptime and productivity.
Make Compliance Easier
As part of Critical Control Points (CCPs) in the production line, production data must be recorded and available for review. The audit trail and image library recorded by the X13 software makes it easier to comply with regulations.
Maximize Product Safety
Next Generation HiGain+ detector technology offers the most advanced contaminant detection from METTLER TOLEDO single energy machines to date. The X13 system with HiGain+ technology provides consumers with high quality and reliable products.
Designed for a Range of Applications
Encompasses easy front-opening design for access to the full inspection chamber and includes an integrated air-blast or flap reject. This design makes maintenance, cleaning, and bin removal and replacement quick and easy.
Product Validation Feature
This feature provides constant monitoring of the inspection settings, displays any alteration and allows immediate restoration, so that the machine operates at its optimum capabilities.
ProdX - The Next Level in Product Safety
ProdX software saves you time and money by automating essential quality control processes. The safely stored data can help you grow your business in supporting regulatory compliance and brand protection by proving due diligence.
Global Service Support
A global network of service experts provide fast remote and on-site support. Our comprehensive service offer allows you to achieve regulatory compliance, high performance, and maximum uptime throughout the life cycle of your product inspection equipment.
5-Year Generator Warranty
Minimize downtime and protect the most valuable part of your inspection system, the x-ray generator, for 5 years when you purchase it with a Standard or Comprehensive Care Package.
| IP Rating | IP65 IP66 |
| Compatible Software | ProdX |
| Connectivity | Ethernet OPC UA USB |
| Inspection Solution | X-ray Inspection |
| Max Product Width | 348mm |
| HMI | 15.6" Touchscreen |
| Packaging Type | Unpackaged |
| Cooling Method | Air Conditioner & Radiator Pump |
| Product Flow | Conveyor |
| X-ray Beams | Single vertical beam |
| X-ray Generator | 100 W, up to 84 kV, up to 3.3 mA Glass Tube |
| Inspection Application | Contamination Detection |
| Product Characteristic | Loose Flow |
| Industry | Chemical Food & Beverage Pharma & Biotech |
| Max Product Height | 260mm |
| Industry Segment | Agriculture and Bulk Foods Bakery and Confectionery Bulk Chemicals Cosmetics Dairy Fine and specialty chemicals Food Additives Meat & Poultry & Seafood Nutraceuticals Oils and Fats Pet Food and Animal Feed Pharma Ready Meals Snack Foods Sugar Starch and Yeast |
| X-ray Detector | Single Energy, HiGain Technology |
| Max Product Weight | 25 kg |
| X-ray Emissions | < 1uSv/hr |
| Max Line Speed | 60 m/min |
| Max Throughput | 5000 kg/hr |
| Diode Size | 0.4 mm |