
The X36 with an integrated DXD+ dual energy detector, offers unrivalled contamination detection of hard-to-find contaminants such as calcified bone, rubber and glass in textured and overlapping product applications.
Exceed Detection Requirements
DXD+ detector technology can surpass market expectations for contamination detection and meet the most demanding customer specifications.
Improved Inspection with AMD
Powered by our AMD software with the latest advanced material discrimination algorithms, the DXD+ offers exemplary contamination detection.
User-friendly Features
Automated product set-up with user-friendly ContamPlus™ software to improve uptime, reduce cost and enhance detection sensitivity.
Next Level Innovation
The DXD+ is at the forefront of R&D in product inspection technologies. This innovative detector will help protect brands and promote product safety.
Advanced Quality Verification Checks
The X36 with DXD+ is a highly configurable solution, with the highest levels of integrity checks across single or multiple product lanes. Inspect products at throughputs that meet the demands of production for remarkable brand protection and compliance.
Five Year Generator Warranty
Minimize your downtime and protect the most valuable and expensive part of your inspection system, the x-ray generator, for five years when purchased with a Standard or Comprehensive Care Package.
ProdX - The Next Level in Product Safety
ProdX software saves you time and money by automating essential quality control processes. The safely stored data can help you grow your business in supporting regulatory compliance and brand protection by proving due diligence.
Global Service Support
A global network of service experts provide fast remote and on-site support. Our comprehensive service offer allows you to achieve regulatory compliance, high performance, and maximum uptime throughout the life cycle of your product inspection equipment.
| IP Rating | IP55 IP65 |
| Compatible Software | ProdX |
| Connectivity | Ethernet OPC UA USB |
| Inspection Solution | X-ray Inspection |
| Max Product Width | 480 mm |
| HMI | 15.6" Touchscreen |
| Packaging Type | Cardboard Cartons Metalized Film Plastic Trays |
| Cooling Method | Air Conditioner & Radiator Pump |
| Product Flow | Conveyor |
| X-ray Beams | Single vertical beam |
| X-ray Generator | 420 W, up to 84 kV, up to 5.0 mA Beryllium Tube |
| Inspection Application | Clip Detection Completeness Check Contamination Detection Fill level Check Integrity Check Mass Control Product-Trapped in Seal |
| Product Characteristic | Medium-Large Packages |
| Industry | Chemical Food & Beverage Pharma & Biotech |
| Max Product Height | 300 mm |
| Industry Segment | Bakery and Confectionery Beer, Wine and Other Alcoholic Beverages Bulk Chemicals Cosmetics Dairy Fine and specialty chemicals Food Additives Meat & Poultry & Seafood Nutraceuticals Oils and Fats Pet Food and Animal Feed Pharma Ready Meals Snack Foods Sugar Starch and Yeast Water and other Non-Alcoholic Beverages |
| X-ray Detector | Dual Energy, DXD+ Technology |
| Max Product Weight | 25 kg |
| X-ray Emissions | < 1uSv/hr |
| Max Line Speed | 40 m/min |
| Max Throughput | 500 ppm |
| Diode Size | 0.4 mm |